Back in rhythm, Fastnet rounded
The face of the race changed within a few hours. After more than 24 hours trapped in a stubborn calm, the competitors in the 1000 Race found wind again last night, with a north-easterly flow setting in.
•••Since childhood, Trinitain Corentin Horeau, a graduate of La Marine Marchande, has had a passion for the sea, and Quiberon Bay is his favorite playground. He has cut his teeth on all types of support craft, both crewed and solo. Known for his steely resolve and unfailing fighting spirit, Corentin is a feared competitor on the pontoons.
A regular on the Figaro circuit and winner of the 2023 Solitaire, Corentin first entered the IMOCA class in 2023 as co-skipper alongside Benjamin Dutreux for the Transat Jacques Vabre.
In 2025, Team Paprec Arkéa announced that he would join Yoann Richomme as co-skipper for the season’s double-handed and crewed races. That same year, MACSF confirmed his appointment as the team’s skipper, along with taking over the IMOCA Paprec Arkéa.
He then began his first solo season with the 1000 Race, a 1,000-nautical-mile race held in the Bay of Biscay.
2023: La Solitaire du Figaro - 1st
2023: Solo Guy Cotten - 2nd
2023: Tour de Bretagne à la Voile - 2nd
2023: Transat Paprec - 3rd
2023: Solo Maître CoQ - Winner
2022: Solo Maître Coq - 4th
| Name | MACSF |
|---|---|
| Sail number | FRA 24 |
| Architect | Antoine Koch et Finot-Conq |
| Construction | 2022, Multiplast |
| Former names | PAPREC ARKÉA |
| Length | 18,28 m |
| Beam | 5,5 m |
| Draught | 4,5 m |
| Weight | NC |
| Mast height | 29 m |
| Mast type | Wings mat |
| Foils | Yes |
| Sail area max. | |
| Upwind | 330 |
| Downwind | 500 |
The face of the race changed within a few hours. After more than 24 hours trapped in a stubborn calm, the competitors in the 1000 Race found wind again last night, with a north-easterly flow setting in.
•••The IMOCA Class returns to the racecourse today for the first time in 2026, with a small but high quality fleet of solo skippers taking on the fifth edition of the 1000 Race.
•••On Sunday 3rd May at midday local time., the IMOCA season shall kick off in Port-La-Forêt with the start of the 1000 Race. Seven skippers will line up to take on a demanding 1000nautical-mile course, stretching from the …
•••