News
3.25.26
Team Francesca Clapcich unveils bold new visual identity ahead of 2026 offshore race season
Team Francesca Clapcich Powered by 11th Hour Racing has unveiled its bold new racing livery after a four month winter refit.
•••
| Baptismal name | 11th Hour Racing |
|---|---|
| Architect | VPLP |
| Construction | 2022, Multiplast |
| Launch date | 7/19/22 |
| Former names | MALIZIA - SEA EXPLORER |
| Skippers | Francesca CLAPCICH , Alberto BONA |
|---|
Malizia-Seaexplorer, Boris Hermann’s new IMOCA, designed for both The Ocean Race 2023 and the Vendée Globe 2024 by naval architects VPLP, was launched in Lorient on 19 July 2022.

| Length | 18,28 m |
|---|---|
| Beam | NC |
| Draught | 4,5 m |
| Weight | NC |
| Mast height | 29 m |
| Mast type | Wing mast |
| Foils | Yes |
| Sail area max. | |
| Upwind | 270 m2 |
| Downwind | 550 m2 |
Team Francesca Clapcich Powered by 11th Hour Racing has unveiled its bold new racing livery after a four month winter refit.
•••Super stoked to announce that Italian offshore sailor Alberto Bona has joined our team as Co-Skipper and Sailing Performance Manager, strengthening the technical and sporting leadership of the campaign.
•••This month Shirley Robertson's Sailing Podcast hosts talented British offshore sailor Will Harris, as the acclaimed offshore professional joins Double Olympic gold medallist Shirley Robertson to discuss all things offsho…
•••