Standings

Skippers

IMOCA Globe Series

SkipperBoatPoints
1Country CH Justine METTRAUX
11TH HOUR RACING – ALAKA'I
11TH HOUR RACING – ALAKA'I 45
1Country GB Simon FISHER
11TH HOUR RACING – ALAKA'I
11TH HOUR RACING – ALAKA'I 45
2Country FR Charlie DALIN
APIVIA
APIVIA 38
2Country FR Paul MEILHAT
APIVIA
APIVIA 38
3Country FR Benjamin DUTREUX
WATER FAMILY
WATER FAMILY 32
4Country FR Sébastien SIMON
ARKÉA PAPREC
ARKÉA PAPREC 28
4Country FR Yann ELIES
ARKÉA PAPREC
ARKÉA PAPREC 28
5Country GB Sam DAVIES
INITIATIVES-CŒUR
INITIATIVES-CŒUR 25
5Country FR Nicolas LUNVEN
INITIATIVES-CŒUR
INITIATIVES-CŒUR 25
6Country FR Jérémie BEYOU
CHARAL
CHARAL 22
6Country FR Christopher PRATT
CHARAL
CHARAL 22
7Country FR Thomas RUYANT
LINKEDOUT
LINKEDOUT 21
7Country FR Morgan LAGRAVIERE
LINKEDOUT
LINKEDOUT 21
8Country FR Romain ATTANASIO
FORTINET - BEST WESTERN
FORTINET - BEST WESTERN 20
8Country FR Sébastien MARSSET
FORTINET - BEST WESTERN
FORTINET - BEST WESTERN 20
9Country FR Damien SEGUIN
GROUPE APICIL
GROUPE APICIL 12
9Country FR Damien SEGUIN
GROUPE APICIL
GROUPE APICIL 17
10Country FR Isabelle JOSCHKE
MACSF
MACSF 15
10Country DE Robert STANJEK
OFFSHORE TEAM GERMANY
OFFSHORE TEAM GERMANY 15
10Country GB Annie LUSH
OFFSHORE TEAM GERMANY
OFFSHORE TEAM GERMANY 15
10Country DE Phillip Kasuske
OFFSHORE TEAM GERMANY
OFFSHORE TEAM GERMANY 15
11Country FR Louis BURTON
BUREAU VALLÉE
BUREAU VALLÉE 14
11Country FR Davy BEAUDART
BUREAU VALLÉE
BUREAU VALLÉE 14
12Country FR Sébastien JOSSE
CORUM L'EPARGNE
CORUM L'EPARGNE 14
12Country FR Nicolas TROUSSEL
CORUM L'EPARGNE
CORUM L'EPARGNE 14
13Country US Charlie ENRIGHT
11TH HOUR RACING – MĀLAMA
11TH HOUR RACING – MĀLAMA 12
13Country FR Pascal BIDÉGORRY
11TH HOUR RACING – MĀLAMA
11TH HOUR RACING – MĀLAMA 12
13Country US Amory ROSS
11TH HOUR RACING – MĀLAMA
11TH HOUR RACING – MĀLAMA 12
14Country IT Giancarlo PEDOTE
PRYSMIAN GROUP
PRYSMIAN GROUP 10
14Country FR Martin LE PAPE
PRYSMIAN GROUP
PRYSMIAN GROUP 10
15Country FR Clarisse CRÉMER
LINKEDOUT
LINKEDOUT 9
15Country FR Quentin PONROY
LINKEDOUT
LINKEDOUT 9
15Country FR Davy BEAUDART
BUREAU VALLÉE
BUREAU VALLÉE 3
15Country FR Louis BURTON
BUREAU VALLÉE
BUREAU VALLÉE 3
16Country GB Pip HARE
BUREAU VALLÉE
BUREAU VALLÉE 2
16Country FR Fabien DELAHAYE
MACSF
MACSF 9
17Country FR Thibault Hector
BUREAU VALLÉE
BUREAU VALLÉE 1
17Country FR Jean-René GUILLOUX
BUREAU VALLÉE
BUREAU VALLÉE 1
17Country FR Christophe Bachmann
BUREAU VALLÉE
BUREAU VALLÉE 1
17Country FR Servane ESCOFFIER
BUREAU VALLÉE
BUREAU VALLÉE 1
17Country FR Baptiste HULIN
BUREAU VALLÉE
BUREAU VALLÉE 1
17Country FR Erik NIGON
COMPAGNIE DU LIT / JILITI
COMPAGNIE DU LIT / JILITI 7
17Country FR Clément GIRAUD
COMPAGNIE DU LIT / JILITI
COMPAGNIE DU LIT / JILITI 7
17Country FR Alain GAUTIER
MACSF
MACSF 9
18Country FR Marie RIOU
CORUM L'EPARGNE
CORUM L'EPARGNE 6
18Country CH Beat FANKHAUSER
THE MOUNTAIN MAN
THE MOUNTAIN MAN 0
18Country DE Jörg RIECHERS
THE MOUNTAIN MAN
THE MOUNTAIN MAN 0