Standings

Skippers

IMOCA Globe Series

SkipperBoatPoints
1Country FR Charlie DALIN
APIVIA
APIVIA 143
1Country FR Paul MEILHAT
APIVIA
APIVIA 143
2Country FR Morgan LAGRAVIERE
LINKEDOUT
LINKEDOUT 131
2Country FR Thomas RUYANT
LINKEDOUT
LINKEDOUT 131
3Country FR Sébastien SIMON
ARKÉA PAPREC
ARKÉA PAPREC 123
3Country FR Yann ELIES
ARKÉA PAPREC
ARKÉA PAPREC 123
4Country FR Christopher PRATT
CHARAL
CHARAL 122
4Country FR Jérémie BEYOU
CHARAL
CHARAL 122
5Country FR Nicolas LUNVEN
INITIATIVES-COEUR
INITIATIVES-COEUR 115
5Country GB Sam DAVIES
INITIATIVES-COEUR
INITIATIVES-COEUR 115
6Country FR Sébastien MARSSET
FORTINET - BEST WESTERN
FORTINET - BEST WESTERN 100
6Country FR Romain ATTANASIO
FORTINET - BEST WESTERN
FORTINET - BEST WESTERN 100
7Country FR Martin LE PAPE
PRYSMIAN GROUP
PRYSMIAN GROUP 95
7Country IT Giancarlo PEDOTE
PRYSMIAN GROUP
PRYSMIAN GROUP 95
8Country FR Benjamin DUTREUX
GROUPE APICIL
GROUPE APICIL 92
9Country FR Nicolas TROUSSEL
CORUM L'ÉPARGNE
CORUM L'ÉPARGNE 89
9Country FR Sébastien JOSSE
CORUM L'ÉPARGNE
CORUM L'ÉPARGNE 89
10Country FR Damien SEGUIN
GROUPE APICIL
GROUPE APICIL 77
11Country FR Jean-Marie DAURIS
MAÎTRE COQ IV
MAÎTRE COQ IV 70
11Country FR Yannick BESTAVEN
MAÎTRE COQ IV
MAÎTRE COQ IV 70
11Country FR Isabelle JOSCHKE
MACSF
MACSF 70
12Country FR Loïs BERREHAR
NEXANS - ART & FENÊTRES
NEXANS - ART & FENÊTRES 65
12Country FR Fabrice AMEDEO
NEXANS - ART & FENÊTRES
NEXANS - ART & FENÊTRES 65
13Country FR Fabien DELAHAYE
MACSF
MACSF 63
14Country US Charlie ENRIGHT
11TH HOUR RACING TEAM - MĀLAMA
11TH HOUR RACING TEAM - MĀLAMA 62
14Country FR Pascal BIDÉGORRY
11TH HOUR RACING TEAM - MĀLAMA
11TH HOUR RACING TEAM - MĀLAMA 62
15Country CH Justine METTRAUX
11TH HOUR RACING TEAM - ALAKA'I
11TH HOUR RACING TEAM - ALAKA'I 45
15Country FR Marie TABARLY
KOSTUM - LANTANA PAYSAGE
KOSTUM - LANTANA PAYSAGE 45
15Country FR Louis DUC
KOSTUM - LANTANA PAYSAGE
KOSTUM - LANTANA PAYSAGE 45
15Country GB Simon FISHER
11TH HOUR RACING TEAM - ALAKA'I
11TH HOUR RACING TEAM - ALAKA'I 45
16Country ES Didac COSTA
TIME FOR OCEANS
TIME FOR OCEANS 40
16Country FR Stéphane LE DIRAISON
TIME FOR OCEANS
TIME FOR OCEANS 40
17Country FR Rodolphe SEPHO
LA MIE CÂLINE - ARTISANS ARTIPÔLE
LA MIE CÂLINE - ARTISANS ARTIPÔLE 39
17Country FR Arnaud BOISSIÈRES
LA MIE CÂLINE - ARTISANS ARTIPÔLE
LA MIE CÂLINE - ARTISANS ARTIPÔLE 39
18Country FR Erik NIGON
COMPAGNIE DU LIT - JILITI
COMPAGNIE DU LIT - JILITI 37
18Country FR Clément GIRAUD
COMPAGNIE DU LIT - JILITI
COMPAGNIE DU LIT - JILITI 37
19Country FR Manuel COUSIN
GROUPE SÉTIN
GROUPE SÉTIN 25
19Country FR Alexia BARRIER
GROUPE SÉTIN
GROUPE SÉTIN 25
20Country BE Denis VAN WEYNBERGH
LABORATOIRES DE BIARRITZ - NO LIMIT 4 US
LABORATOIRES DE BIARRITZ - NO LIMIT 4 US 20
20Country FR Tanguy LE TURQUAIS
LABORATOIRES DE BIARRITZ - NO LIMIT 4 US
LABORATOIRES DE BIARRITZ - NO LIMIT 4 US 20
21Country DE Robert STANJEK
OFFSHORE TEAM GERMANY
OFFSHORE TEAM GERMANY 15
21Country GB Annie LUSH
OFFSHORE TEAM GERMANY
OFFSHORE TEAM GERMANY 15
21Country DE Phillip Kasuske
OFFSHORE TEAM GERMANY
OFFSHORE TEAM GERMANY 15
21Country FR Antoine CORNIC
EBAC
EBAC 15
21Country FR Jean-Charles LURO
EBAC
EBAC 15
22Country FR Louis BURTON
BUREAU VALLÉE
BUREAU VALLÉE 14
22Country FR Davy BEAUDART
BUREAU VALLÉE
BUREAU VALLÉE 14
23Country US Amory ROSS
11TH HOUR RACING TEAM - ALAKA'I
11TH HOUR RACING TEAM - ALAKA'I 12
24Country FR Clarisse CRÉMER
LINKEDOUT
LINKEDOUT 9
24Country FR Quentin PONROY
LINKEDOUT
LINKEDOUT 9
25Country FR Alain GAUTIER
MACSF
MACSF 7
26Country FR Benjamin Schwartz
CORUM L'ÉPARGNE
CORUM L'ÉPARGNE 6
26Country FR Marie RIOU
CORUM L'ÉPARGNE
CORUM L'ÉPARGNE 6
26Country GB Alex THOMSON
HUGO BOSS
HUGO BOSS 6
26Country CH Ollie HEER
HUGO BOSS
HUGO BOSS 6
27Country FR François Pernelle
LINKEDOUT
LINKEDOUT 3
28Country GB Pip HARE
BUREAU VALLÉE
BUREAU VALLÉE 2
29Country FR Jean-René GUILLOUX
BUREAU VALLÉE
BUREAU VALLÉE 1
29Country FR Baptiste HULIN
BUREAU VALLÉE
BUREAU VALLÉE 1
29Country FR Servane ESCOFFIER
BUREAU VALLÉE
BUREAU VALLÉE 1
29Country FR Thibault Hector
BUREAU VALLÉE
BUREAU VALLÉE 1
29Country FR Christophe Bachmann
BUREAU VALLÉE
BUREAU VALLÉE 1

IMOCA Globe Series

SkipperBoatPoints
1Country DE Boris HERRMANN 526
2Country FR Yannick BESTAVEN 517
3Country FR Charlie DALIN 512
4Country FR Thomas RUYANT 460
5Country FR Jérémie BEYOU 422
6Country FR Damien SEGUIN 417
7Country FR Louis BURTON 415
8Country IT Giancarlo PEDOTE 404
9Country FR Clarisse CRÉMER 370
10Country FR Jean LE CAM 368